A Beagle színének öröklődése

/Írta: Bagi Atttila-Sárhegyi-Nimród Beagle Kennel/

A Beagle színének öröklődése egy egyszerű domináns-recesszív öröklődés-menettel jellemezhető: A tricolor mintázat domináns a bicolor színnel szemben, ebből következik, hogy két tricolor Beagle-nek lehet bicolor színű utódja, fordított esetben viszont soha. Két háromszínű kutya kölykeiben, ha mindkét szülő hordozza a bicolor színt előidéző gént (mint a magyar Beagle-ek túlnyomó része), 3: 1 arányban várható a tricolor, illetve bicolor szín megjelenése.

Az öröklődési típusok szemléltetése:

A tricolor gént T betűvel, a bicolor gént pedig B betűvel jelöltem. Egyértelmű, hogy a színt örökítő két gén és betű jelöléseiből a gének egyesülésekor háromféle kombináció jöhet létre: a TT, a BB és a TB. A homozigóta TT típusú kutyák fenotípusukban és genotípusukban is tricolorok; természetesen a homozigóta BB kutyákra is ez jellemző. A TB géneket hordozók genotípusukban ugyan heterozigóták (mivel mindkét gént hordozzák), viszont megjelenésükben tricolorok. Ez azzal magyarázható, hogy a tricolor (T) gén domináns /uralkodó/ a bicolorral (B) szemben. Tehát fenotípusukban a TT, és a TB is háromszínű és csak a BB típus lesz kétszínű. A TT-s kutyákra (Magyarországon ma 3 TT-s kan fedez) még jellemző, eltérően a BB és a TB típustól, hogy minden esetben csak tricolor fenotípusú kutyákat örökítenek.

A szín öröklődésének érzékeltetésére íme néhány példa:

Sárhegyi-Nimród H. alom

Szuka: Sárhegyi-Nimród Effy (TB), Kan: Buttermere Clansman of Dialynne /Maxi/ (TB)

Effy&Maxi

E&M T B
T TT TB
B TB BB

Két heterozigóta egyed párosításakor az utódok 50 %-ban heterozigóta tricolor, 25 %-ban homozigóta bicolor és 25 %-ban ugyancsak homozigóta tricolor színt kapunk. Ez a párosítás a legáltalánosabb.

Sárhegyi-Nimród F. alom:

Szuka: Török Kúti Rodie /Bully/ (BB), Kan: Lover vom Staasdorfer Eck /Törpe/ (TT)

Bully&Törpe

B&T T T
B TB TB
B TB TB

A különböző színű homozigóta egyedek párosításakor minden esetben 100 %-ban heterozigóta domináns tricolor színû kiskutyák jönnek világra.

Sárhegyi-Nimród E. alom:

Szuka: Török-Kúti Rodie /Bully/ (BB), Kan: Budakalászi-Szivárvány Filu (TB)

Bully& Filu

B&F T B
B TB BB
B TB BB

Mikor egy heterozigóta domináns tricolort egy homozigóta bicolorral sikerül befedeztetni, a látható eredmény 50 %-ban háromszínű fenotípus, 50 %-ban pedig bicolor szín.

Sárhegyi-Nimród C. alom:

Szuka: Sárhegyi-Nimród Anita (TT), Kan: Dialynne Theo (TB)

Ani&Theo

A&T T B
T TT TB
T TT TB

Az utolsó kombináció a homozigóta tricolor és heterozigóta domináns háromszínű párosítása. Az eredmény fenotípusában 100 %-ban tricolor, ennek 50 %-a heterozigóta.

Két homozigóta tricolor, vagy két homozigóta bicolor egyed utódai nagyon ritkának számítanak. Itt persze az utódnemzedék fenotípusában és genotípusában egyaránt megegyezik a szülőkkel.

Előszeretettel keresik fedeztetésre Magyarországon a homozigóta tricolor kanokat, hiszen csak tricolor színt örökítenek. Sajnos nálunk a bicolor kölyökkutyát nem, vagy csak nehezen lehet eladni; erre jó példa az utóbbi két év kiállításainak színvonala, ahol szinte alig lehetett bicolor színű kutyával találkozni. Az amerikai példából ítélve ez nem vezethet jó útra, ezért törekednünk kell az összes típus megőrzésére, így a fajta tulajdonságainak rögzítésével meg tudjuk menteni állományunk sokszínűségét.

Translate »